Welcome to the web site for

Minnesota

High School

Basketball Records

 

Click on a button to view statistics in a
particular category, to submit a record,
or to learn more about this site.

 

Last updated August 4, 2018

 

Congratulations to:

The inaugural class of MN High School Basketball Hall of Famers - visit www.mnhsbasketballhall.com

Cade Goggleye of North Woods for scoring 62 points and making 15 three pointers in a game.

Morgan Hill of Minneapolis South for scoring her 2,000th point.

Sam Haiby of Moorhead for scoring her 2,000th point.

Carson Passer of McGregor for making eight consecutive three pointers.

Daniel Oturu of Cretin-Derham Hall for his 1,000th rebound.

Owen King of Caledonia for scoring his 2,000th point.

Teana Hakamaki of Cromwell-Wright for making 10 three pointers in a game.

Matthew Hurt of Rochester John Marshall for scoring his 2,000th point.

Matt Todd of Monticello for scoring his 2,000th point.

Matt Todd of Monticello for making all 16 free throws in a game.

Madison Hinz of Yellow Medicine East for making 10 three pointers in a game.

Kacie Borowicz of Roseau for scoring her 2,000th point.

Dave Galovich of Crosby-Ironton for his 700th coaching win.

Emily Miletich of Barnum for scoring her 2,000th point.

Mike Dreier of New London-Spicer for his 900th coaching win.

Matthew Hurt of Rochester John Marshall for scoring 51 points in a game.

Kelsea Lund of Lac qui Parle Valley for scoring her 2,000th point.

Noah Kannegiesser of Hancock for scoring his 2,000th point.

Madison Hinz of Yellow Medicine East for making all 7 of the three pointers she attempted in a game.

Krystal Carlson of Hastings for scoring her 2,000th point.

Isaac Fink of Springfield for scoring his 2,000th point.

Alexis Desjarlait of Red Lake for scoring her 2,000th point.

Travis Visser of Hinckley-Finlayson for his 1,000th rebound.

Drew Sagedahl of BOLD for making 10 consecutive three pointers in a game.

Adnew Stueven of Northome-Kelliher for scoring 52 points in a game.

Ayoka Lee of Byron for scoring her 2,000th point.

Taylie Scott of Heritage Christian Academy for scoring her 2,000th point.

Mary Burke of Mountain Iron-Buhl for scoring her 2,000th point.

Gary Lembcke of Norwood Yound America for his 600th coaching win.

Tre Jones of Apple Valley for scoring his 2,000th point.

Melrose boys team for making all 18 free throws in a game.

Calvin Wishart of Delano for scoring his 2,000th point.

Jayden Heisler of Mahnomen/Waubun for scoring 50 points in a game. (vs. Red Lake)

Kendall Whitefeather of Red Lake for scoring 52 points in a game. (vs. Mahnomen/Waubun)

Brian Cosgriff of Hopkins for his 500th coaching win.

Olivia Lane of Pequot Lakes for her 1,000th rebound.

Jaclyn Jarnot of Maranatha Christian Academy for scoring her 2,000th point.

Logan Ebeling of Martin County West for making 17 of 18 field goals in a game.

Makayla VanNett of St. Paul Como Park for scoring her 2,000th point.

Haley Hungerholt of LeRoy-Ostrander for scoring her 2,000th point.

Gillian Fogt of East Central for her 1,000th rebound.

Ayoka Lee of Byron for scoring 54 points in a game.

Nick Mattson of Wrenshall for scoring 62 points in a game.

Nick Mattson of Wrenshall for making 17 of 27 three pointers in a game.

Logan Nagorski of Big Lake for making all 16 of his free throw attempts in a game.

Matthew Hurt of Rochester John Marshall for his 1,000th rebound.

Gabe Madsen of Rochester Mayo for scoring 53 points in a game.

Cal Wright of Mora for scoring his 2,000th point.

McKenna Monahan of Glencoe-Silver Lake for scoring her 2,000th point.

Noah Kannegiesser of Hancock for scoring 51 points in a game.

Noah Slagter of Willmar for scoring his 2,000th point.

Natalie Hadrava of Laporte for her 1,000th rebound.

Monika Czinano of Watertown-Mayer for her 1,000th rebound.

ODell Wilson IV of Minneapolis North for his 1,000th rebound and 2,000th point.

Bren Fox of Norwood Young America for her 1,000th rebound.

David Smart of Ada-Borup/Norman County West for his 400th coaching win.

Kali Grimm of Norwood Young America for scoring her 2,000th point.

Mike Devney of Esko for his 500th coaching win.

Brad Strand of Fergus Falls for his 500th coaching win.

Noah Kannegiesser of Hancock (1,007 points, 35.96 ppg, 91.03% FT%).

Coach Scott Bergman and the Sauk Centre girls team on their 33-0 championship season.

Coach Molly Kasper and the Eastview girls team on their 32-0 championship season.

Travis Visser of Hinckley-Finlayson for scoring his 2,000th point.

Daniel Oturu of Cretin-Derhal Hall for scoring his 2,000th point.

 

 

 

 

 

copyright 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

All Rights Reserved